Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.

Port Lotniczy w Gdańsku Rębiechowie, wybudowany od podstaw, został otwarty w 1974. Od 1993 gdański port jest spółką prawa handlowego. W 2004 roku nadano mu imię przywódcy Solidarności – Lecha Wałęsy. Port lotniczy położony jest na zachód od Gdańska w dzielnicy Rębiechowo, kilkanaście kilometrów od centrów miejskich Gdańska, Sopot i Gdyni.

Port położony jest niedaleko trójmiejskiej obwodnicy oraz przy skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych. W promieniu 100 km od niego mieszka około 2,5 mln osób. Obecnie dojazd do lotniska możliwy jest wyłącznie przy użyciu środków transportu drogowego, średni czas podróży samochodem z centrum Gdańska na lotnisko wynosi około 20 minut, natomiast z centrum Gdyni około 30 minut. Aby umożliwić dostęp do portu lotniczego drogą kolejową finalizowana jest aktualnie budowa połączenia Wrzeszcz – Rębiechowo w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które łączy centrum Gdańska oraz Gdyni z portem lotniczym.

Na terenie lotniska swoje siedziby posiadają największe międzynarodowe firmy kurierskie: DHL, TNT. Firma DHL ulokowała na lotnisku swoje centrum dystrybucyjne na Polskę Północną. Centrum to posiada placówkę Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego, dzięki czemu może obsługiwać własny gateway na płytę lotniska. Samoloty transportowe DHL regularnie dostarczają przesyłki kurierskie do najodleglejszych zakątków całego świata. W 2012 został oddany do użytku nowy terminal pasażerski T2. Oprócz oddanego do użytku terminalu zbudowano też m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. W styczniu 2014 rozpoczął się drugi etap rozbudowy terminalu. Dziś Port Lotniczy w Gdańsku ma terminal cargo oraz dwa terminale pasażerskie, z których jeden jest rozbudowywany.

Z każdym rokiem odnotowany jest wzrost przewozów cargo – od 4487 ton w 2010 roku do 5658 ton w roku 2014. W związku z rosnącą masą przesyłek CARGO Port Lotniczy wybudował nowy budynek biurowy dla firm związanych z transportem ładunków. Realizacja tej inwestycji pozwoli zaoferować najwyższą jakość usług transportowo-spedycyjnych oraz umożliwi dalszą rozbudowę infrastruktury lotniska o kolejne obiekty dla tego sektora.